Přeskočit na obsah

Svatební harmongram

Podrobný svatební harmonogram svatebního dne: od příprav přes obřad až po večerní zábavu. Zvládněte svatební den hladce a bez stresu. Plánujte podle svých představ!

Svatební harmonogram je plán událostí a činností, které se odehrávají ve svatební den. Obsahuje časové rozvržení od příprav a obřadu až po recepci a večerní oslavu. Doporučuje se mít i časové rezervy na případné zpoždění nebo neočekávané situace. Harmonogram je klíčový pro plynulý průběh Vašeho dne a pomáhá zajistit, aby vše probíhalo podle plánu a bez zbytečného stresu.


Každý pár si ho musí sestavit přesně podle svých představ.

Dám Vám pár tipů na harmonogram a jak nebýt ve stresu, že se něco nestíhá.

 

  • Prvním a asi nejdůležitějším bodem je, že harmonogram není nutné dodržovat do poslední minuty, hlavní je, aby se hosté dobře bavili a vy nebyly ve stresu.
  • Ze zkušenosti vím, jak důležitá je koordinace svatebních hostů a že by to určitě neměli mít na starost novomanželé. Doporučuji vždy „zaúkolovat“ koordinátorku či svědka, kteří budou hosty vést během celého dne.
  • Výběr místa pro svatbu a hostinu může výrazně ovlivnit váš harmonogram, proto plánujte co nejméně přejezdů.

Nyní se pojďme společně podívat na vzorový harmonogram svatebního dne.

 

Začátek

Přestože nebudete moci nejspíše ani dospat, raději si nezapomeňte nastavit budík. Ideální je ráno brzy vstát, v klidu se nasnídat a nestresovat se hned od samého počátku svatebního dne.

 

Účes a líčení

Nevěstiny první ranní kroky budou nejspíše směřovat ke kadeřnici a vizážistce. Pokud nechcete ztrácet čas, domluvte si, ať přijedou za Vámi. V zázemí domova budete také více v klidu.

Svatební líčení

 

Oblékání

Jakmile budete učesaná a nalíčená, oblečete se do svatebních šatů. Mezi tím se Vaši nejbližší budou věnovat, mezi ochutnáváním svatebních koláčků či domácí pálenky, výzdobě svatebních aut a připevňování vývazků.

 

Požehnání

Následuje příjezd ženicha a vítání jeho svatebních hostů v domě nevěsty. Během toho se obvykle podává menší občerstvení, aby měla možnost ochutnat koláčky, cukroví či onu pálenku také druhá strana.
Ženich s sebou přiváží svatební kytici, kterou předá své nastávající. Rodiče požehnají páru do společného života a na oplátku jim každý ze snoubenců poděkuje za svého partnera.

 

Odjezd na místo obřadu

Příjezd na místo konání svatby by měl být zhruba půl hodiny před obřadem, aby se hosté mohli postupně usadit. Nezapomeňte, že je třeba mít s sebou ověřené doklady snoubenců a svědků.

 

Obřad

Doba trvání svatebního obřadu je jen na Vás. V případě, že se v daný den koná na stejném místě ještě další obřad, nebo pokud má oddávající další povinnosti, může se čas posunout, případně zkrátit. Délka se odvíjí také dle toho, zda jste si zvolili občanský, či církevní obřad.

 

Gratulace a focení

Po skončení svatebního obřadu následují gratulace od rodiny a všech svatebčanů. Poté je třeba nafotit společnou fotku. Ta se fotí ihned po obřadu, neboť kdy jindy během dne se opět sejdou všichni svatebčané na jednom místě. Po společné fotce bývá na řadě focení skupinek. Zde doporučuji aby si nevěsta již před svatebním dnem sepsala seznam skupinek a zaúkolovala tímto seznamem svědkyni.

Hostina

Samozřejmě můžete mít hostinu v místě Vašeho obřadu, čímž se obvykle ušetří čas. Tak či tak, příjezd či příchod k místu konání hostiny bývá doprovázený různými tradicemi a překvapeními od svatebních hostů. Měli byste s tím tedy raději počítat a v harmonogramu si dát časovou rezervu.

Po usazení všech hostů by měl následovat proslov rodičů či svědků, někdy také modlitba, přípitek a samotný oběd. Ten se zahájí uvázáním bryndáčku novomanželům a vzájemné krmení nevěsty a ženicha. Na svatbách se nejčastěji se setkávám s druhým chodem v podobě svíčkové, ale poslední dobou je více často volena forma rautu.

Svatební hostina

 

Krájení dortu

Po obědě novomanželé společně rozkrojí dort, který rozdělí mezi hosty. Ve většině případů novomanželé nakrájí pouze jeden či dva kousky a o zbytek se již postará obsluha.

 

Focení novomanželů

Svatebčanům je rozdán dort, často také mají možnost ochutnat zákusky ze sladkého baru. Při tom se mohou zabavit např. čtením svatebních novin či prohlížením vystavených fotografií. V tuto chvíli totiž novomanželé odchází spolu se mnou na své “soukromé” focení. Často doporučuji novomanželům aby si na focení vyhradili čas dvakrát – to hlavní se děje hlavně při západu, kdy vznikají ty nejkrásnější fotky.

svatební focení, svatba

 

První tanec

Po příchodu z focení je čas na zahájení večera plného zábavy. Ten odstartuje prvním manželským tancem, během kterého buď patří parket pouze jim, nebo svatebčané vytvoří okolo novomanželů kruh. Po prvním tanci následuje tanec s rodiči.

 

Házení kytice

Tato tradice nechybí snad na žádné svatbě. Možná na drobnou obměnu, jako je třeba rozvazování kytice. Může proběhnout i házení podvazku ženichem. Nevěsta by měla svatební kytici házet před půlnocí a o její chycení se snaží všechny přítomné svobodné dámy.

 

Večerní zábava

Mysleli jste si, že už je po všem? Nene, opak je pravdou. Večer teprve začíná pořádná sranda! Na programu je hudba, tancování, svatební hry a soutěže, které dodají večeru zábavný a interaktivní prvek, zatímco fotokoutek s rekvizitami umožní hostům vytvořit si nezapomenutelné vzpomínky. Nezapomeňte také na občerstvení a nápoje, aby si všichni mohli dopřát chvíle oddechu a načerpat energii na další taneční kolo.

Prskavkový tanec, prskavky, svatba

DOMLUVME SE NA FOCENÍ!